Studenterna invaderar!

Eftersom jag har ganska trÄkigt pÄ dagarna och samtidigt rör mig ute rÀtt mycket sÄ tÀnkte jag dela med mig av mina erfarenheter av Ryd. Allra mest Ryds hemska och ibland underhÄllande studenter. Det finns risk att jag pga tidigare negativa erfarenheter av studenter Àr lite partisk hÀr.

Dagens studentspaning (eller egentligen gÄrdagens):

1. Äldre mustaschprydd man frĂ„n Indien/Bangladesh handlar pĂ„ Hemköp, iklĂ€dd nĂ„got som liknar mormors nattlinne. Jag lovar, lĂ„ngt vitt i fint mjukt tyg och broderier lĂ€ngst upp. Jag har sett indiska skjortor förut, det hĂ€r var bortom dem. SvĂ„rt att hĂ„lla mig för skratt nĂ€r jag betalade. Han sĂ„g dessutom vĂ€ldigt sur ut. Skulle jag ocksĂ„ göra om jag glömt ta av mig pyjamasen.

2. TvÄ 19-Äriga nördkillar gÄr tÀtt bredvid varandra nÀr de (för första gÄngen?) handlar mat. De vÄgar inte ta ögonkontakt med nÄgon. Halvspringer ut nÀr de Àr klara.

3. Hela B-ligan i Indiens brÀnnbollslag samlas pÄ fotbollsplanen och cykelvÀgarna runtomkring. HÄller pÄ att cykla pÄ en av dem (20-ÄrsÄldern och lÀskig mustach han med). Den hÀr gÄngen spelar de Ätminstone pÄ grÀs, med en riktig planka som slagtrÀ. Sist jag sÄg dem spelade de pÄ bilparkeringen hÀr ute, med en kartongbit som slagtrÀ.

Leave a Reply